24 jaanuar 2009

Piltidega meenutus 2008. aasta päikesevarjutusest


Osaliselt varjutatud Päike.
Ruhnu, 1. august 2008.
(klõpsa pildile, tuleb suurem versioon)
2008. aasta 1. augustil toimus päikesevarjutus, mis Eestis oli jälgitav osalisena.

Täisvarjutuse kulgu saab jälgida NASA varjutuste lehelt, samast paigast saab vaadata ka kõigi muude varjutuste andmeid, seega igati kasulik infoallikas varjutustehuvilistele.

Organiseeritud kujul näidati varjutust teadaolevalt Tallinnas, Tartus ja Ruhnus. Mina olin Ruhnus ja olin oma vaatlusvahendid üles sättinud Liise talu poe hoovis.


Päikesevarjutuse vaatlemine Liise talu hoovis.
Ruhnu, 1. august 2008.
(klõpsa pildile, tuleb suurem versioon)


Vaatlusvahenditeks olid spetsiaalne päikeseteleskoop Coronado PST, mis näitab meie tähte vesiniku alfajoone lainealas (lainepikkus 656,3 nm), ja isetehtud prillid Baaderi päikesefiltri kilest. Varjutuse pildid on samuti tehtud läbi Baaderi filtrikile.

Prillid ja filter pildistamiseks.
Ruhnu, 1. august 2008.


Päikesevarjutus oli nähtav osalisena suuremas osas Euroopast ja Aasiast, kuid kitsal ribal Siberist Hiinasse jooksis täisvarju joon, millele paljud inimesed üle maailma end varakult valmis sättisid.

Eestist käis teiste seas täisvarjutust vaatamas Raivo ja tema seiklustest saab lugeda ja ägedaid pilte vaadata tema blogis 2008. aasta augusti sissekannetes.

Järgmine suur sündmus varjude riigis toimub 2009. aasta 22. juulil ja on teada, et hulk inimesi Eestist plaanib sõita Hiinasse seda vaatama.

Järgmine päikesevarjutus, mida Eestis näha võib, toimub 4. jaanuaril 2011. Täisvarjutust kodumaa kamaral näevad meie järeltulijad 2126. aasta 16. oktoobril.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar